Main menu:

Kalender

september 2023
m ti o to f l s
« Jun    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

SETRÄKNINGSMASKIN till klubben:)

När man har varit aktiv i en klubb i mer än 25år med mer än 200 medlemmar och nästan 800 personer som under dessa år varit medlemmar,då har man mött många personligheter som kommit och gått i klubbens lokaler.Då finns det mycket få saker man inte har sett eller hört förut,hur konstiga de än må vara.Men det händer!Detta är ett sådant tillfälle.Alltså:den senaste tiden har det visat sig att några medlemmar  finner det helt omöjligt att hålla reda på hur många set de kört.Lösningen på detta har från dessa tränande varit att med magnesium på golven skriva upp hur många set de kört eller att lägga ut småvikter på golven efter hur många set de kört.Problem är till för att lösas!!Styrelsen kopplade in klubbens mycket hemliga problemlösningsgrupp kallad(PLG1) för att lösa detta.Denna mycket hemliga grupp som få vet vilka som ingår i löste detta problem genom att bygga en avancerad seträkningsmaskin.Nu hoppas vi att inga fler streck eller viktstaplar ska finnas på golven i klubblokalen.Bruksanvisning finns på maskinen och torde inte vara allt för svår att tyda.Mvh styrelsen S.A.K. och PLG1 special field operator.

Seträkningsmaskin byggd av PLG1.(Klicka på bilderna för förstoring.)

Seträkningsmaskin.