Main menu:

Kalender

april 2024
m ti o to f l s
« Jun    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Artikel från storfors.se (kommunens nättidning)

Målet är svenskt rekord i knäböj

På lördag 13 november ska 16-åriga storforstjejen Linn Lönnström göra ett rekordförsök under DM i Degerfors. Linn siktar på att ta nytt svenskt rekord i knäböj i 60-kilosklassen. Det nuvarande rekordet är 135 kilo.

Tre gånger i veckan tränar Linn i Storfors. Här får hon instruktioner av klubbens ordförande Jan Larsson.Tre gånger i veckan tränar Linn i Storfors. Här får hon instruktioner av klubbens ordförande Jan Larsson.

På lördag 13 november ska 16-åriga storforstjejen Linn Lönnström göra ett rekordförsök under DM i Degerfors. Linn siktar på att ta nytt svenskt rekord i knäböj i 60-kilosklassen. Det nuvarande rekordet är 135 kilo.
- Det känns nervöst men samtidigt jättekul, säger Linn som dagarna innan försöket just åkt på en förkylning som hon försöker att snabbkurera.
Linn tävlar för Storfors Atletklubb och har förberett sig väl.
- Jag styrketränar tre gånger i veckan sedan dansar jag en hel del i skolan och då blir det mycket kondition och styrka, säger Linn, som numera bor i Kristinehamn och pluggar på Folkuniversitetets estetiska musikallinje i Karlstad.
Tre gånger i veckan tränar hon i Atletklubbens lokal i Storfors.
- Vi har verkligen skitbra lokaler och utrustning, men det allra bästa är ändå gemenskapen. Det är roligt att gå till träningen bara för att träffa de andra och man bli alltid peppad och får den hjälp man behöver, säger hon.
Linn ska försöka lyfta mer än 135 kilo.Linn ska försöka lyfta mer än 135 kilo.Linn har tyvärr blivit sjuk inför helgens tävling,Linn ligger just nu till sängs.Vi hoppas hon ska hinna bli frisk.