Main menu:

Kalender

maj 2024
m ti o to f l s
« Jun    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

PATRIK NIELSEN 50 ÅR FREDAG 15 NOVEMBER 2013.

Klubbens ankare och arbetsmyra Patrik Nielsen fyller 50 år idag fredag 15/11 2013. ALLA som någon gång har tränat i Storfors atletklubb, har barn eller  anhöriga som tränar/tränat i klubben ska vara oerhört tacksamma mot Patrik. Patrik har sedan han blev medlem i klubben 1978 alltid kämpat hårt för att klubben ska förbättras och hela tiden få bättre utrustning och lokaler att träna i. Patrik har lagt ner 100 tals arbetstimmar i klubben genom åren. Patrik har alltid hjälpt medlemmar som velat tävla, genom att hjälpa till på träningarna inför tävling samt att köra dit och sedan coacha på tävlingen. Patrik var med och byggde upp lokalen i Badhusparken sedan lokalen efter det. När vi byggde lokalen vi tränar i nu, drog Patrik ett JÄTTE lass och lade ner fruktansvärt mycket tid på att få den i ordning. Patrik har varit den som dragit det tyngsta lasset i klubben när vi har ordnat tävlingar på hemmaplan. Jag skulle kunna skriva hur mycket som helst om vad Patrik gjort för att just DU ska kunna träna under så fantastiska möjligheter som vi har i Storfors atletklubb. Nästa gång du ser Patrik i lokalen kan du visa lite tacksamhet och åtminstone säga hej till honom, för det är utan tvekan han som varit den största orsaken till att du kan träna med så fin utrustning i så fin lokal som du gör. Kanske ägna en tanke åt hur många timmar du bidragit med själv i klubben. Och om du tävlar/tävlat är han en del av dina framsteg och medaljer. Ett STORT grattis på 50 års dagen Patrik och ett STORT tack för allt du gjort och gör för oss alla i klubben. Patrik är dessutom för oss som känner honom privat den bästa typ av vän man kan ha. Patrik får i present av klubben….att bli hedersmedlem i klubben. Sist någon blev det var Bosse Åkesson som var kassör i klubben i ca 30 år. Tack och grattis Patrik från oss alla i klubben. Ha en fin dag för det är du värd.

*Nedan kommer några bilder på Patrik in action:)

Patrik bygger i vår lokal.

Patrik coachar

Patrik hejar på

Patrik tränar

Patrik coachar

Patrik städar lokalen efter tävling.

Patrik fixar på tävling och förbereder för den tävlande.

Patrik hjälper till på träning.

Patrik kör till tävling i Bollnäs med egen bil i snöoväder.